Príroda v zime patrí medzi najkrajšie a ponúka rôzne možnosti nie len na športovanie, ale aj oddych a relax. Zimné sezónne činnosti patria medzi špecifickú výučbu na škole, ktorá je organizovaná v zimnej prírode. Pre deti v zime snáď neexistuje lepšia mimoškolská aktivita ako je lyžovanie. Je dôležité vytvoriť aktívny vzťah k zimným výcvikovým kurzom a k prírode. Formou lyžovania rozvíjame u detí kondičné a koordinačné schopnosti, špecifické pohybové zručnosti a taktiež návyky a bezpečné realizovanie športových aktivít v horskom prostredí.
Aj tento školský rok sa naši žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Prvý termín absolvovali žiaci 8.C a 8.D triedy v predvianočnom čase od 17. – 22. decembra. Lyžiarsky kurz prebiehal pobytovou formou v lyžiarskom stredisku SKI zábava Hruštín na Orave. Ako veľké pozitívum tejto formy lyžiarskeho kurzu vnímame aj to, že významne vplýva na budovanie sociálnych vzťahov nie len medzi žiakmi samotnými, ale aj medzi žiakmi a učiteľmi.
Našich žiakov na kurze sprevádzali naši pedagógovia, učitelia telesnej a športovej výchovy – p. Juraj Kuba, p. Anton Daniel, p. Radko Kohút a p. Richard Čintala. Na kurze bol zabezpečený aj p. zdravotník, ktorý sa staral nie len o zdravotné problémy žiakov, ale taktiež napomáhal ako dozor na zjazdovke i mimo nej za čo mu patrí poďakovanie.
Ako prebiehal kurz?
Prvý deň bola na pláne samotná cesta a ubytovanie. V rámci tohto dňa prebiehala teoretická príprava o obúvaní lyžiarok, zapínanie a vypínanie lyží, servis a pod. V ďalších dňoch prebiehal výcvik priamo na kopci rozdelený do dvoch fáz: prvá fáza – doobeda, druhá fáza poobede. Medzi nimi mali žiaci obed a odpočinok. Po večeri nasledovalo vyhodnotenie dňa a voľný program, ktorý mohli žiaci tráviť v spoločenských priestoroch hraním stolného futbalu, pingpongu, biliardu, či inými hrami. V rámci regenerácie mali žiaci zabezpečený aj wellness. V predposledný deň kurzu prebiehala rýchlostná súťaž v slalome. Na záver kurzu sa vyhodnotili jednotlivci, ale aj skupiny či už za najčistejšiu izbu alebo aj za najväčšieho „bojovníka“ na svahu.
Akým lyžiarskym zručnostiam sa žiaci venovali?
Žiaci si prešli všetkými zručnosťami, ktoré by mali v rámci lyžiarskeho kurzu ovládať a to: nosenie lyží, chôdza na lyžiach, obraty, výstupy, základný zjazdový postoj, oblúky v obojstrannom prívrate (v pluhu), znožné oblúky a pre pokročilú skupinu aj carvingové oblúky.
Najväčšie pozitíva lyžiarskeho strediska v Hruštíne.
Medzi najväčšie pozitíva v stredisku v Hruštíne považujeme okolie a podmienky na nácvik a zdokonaľovanie lyžiarskych zručností. Pozitívom je samotný komfort ubytovania – hneď pod zjazdovkou, ktorý žiakom ponúka dostatočné miesto na oddych a relax. Učitelia majú žiakov stále pod kontrolou, ale zároveň majú žiaci dostatok priestoru pre budovanie sociálnych vzťahov. A posledným (dôležitým) pozitívom je aj ochota personálu v stredisku.
Celkové zhodnotenie kurzu
Lyžiarsky kurz v Hruštíne hodnotíme ako veľmi vydarený. Žiaci-začiatočníci sa lyžovať naučili a pokročilí žiaci svoje lyžiarske zručnosti zdokonalili, čím bol cieľ výcviku naplnený. Sme radi, že nedošlo k žiadnemu zraneniu. Počas kurzu neboli žiadne vážnejšie problémy. Žiakov hodnotíme veľmi dobre, chválime ich prístup na svahu, ale i mimo neho, ich samostatnosť a vyhodnotenie úrovne lyžiarskych zručností priamo na svahu, čím neohrozili nikoho pri samotnom nácviku.
Mgr. Richard Čintala