Program ERASMUS, známy ako Erasmus+, je jedným z najúspešnejších a najznámejších programov mobility pre pedagógov, športovcov, personál, inštitúcie, výskumných pracovníkov a študentov na celom svete.
V júli tohto roku sme mali tú česť zúčastniť sa programu rozvoja komunikačných zručností a prezentačných schopností v anglickom jazyku - Erasmus+ na Cypre v meste Limassol. Spolu s pani riaditeľkou, Ing. Martou Izsófovou sme sa stali členkami 34-člennej skupiny učiteľov z celej Európy, od Slovinska, Nemecka, Bulharska, Litvy cez Portugalsko, Maďarsko, Francúzko či Srbsko.
Naším cieľom bolo zvýšiť kvalitu a relevanciu vlastného vzdelávania a s výmenou odborných znalostí zlepšiť výučbové postupy a podporiť tak možnosť medzikultúrneho prepojenia žiakov našej školy v rámci výmenných pobytov a aktivít, do ktorých sa Základná škola Mateja Bela zapája. Pobyt bol zameraný na zvyšovanie kompetencie aj v oblasti prezentačných schopností a prednášania v anglickom jazyku. Jeho úspešné absolvovanie bolo podmienené verejným prejavom, prezentáciou našej školy a práci s deťmi na Slovensku na medzinárodnej pôde pred početným publikom.
Tento podnetný proces nám pomáha kráčať ďalej na tejto ceste aj vo forme školenia našich kolegov, o ktorom odovzdávame ďalšie výstupy. Okrem toho nám učiteľom umožnil začať budovať dlhodobé vzťahy, blízke priateľstvá, ktoré posilnia spoluprácu a pomôžu odstrániť predsudky spôsobené kultúrnymi bariérami. Mali sme možnosť spoznať pedagógov a vedeckých výskumných pracovníkov z rôznych oblastí – z univerzít, aj z lekárskeho prostredia, z rôznych typov škôl, takmer z celej Európy. Udržiavanie kontaktov s cieľom vytvárať profesionálne priateľstvá, je kľúčovým prvkom pre rozvoj a vzájomné obohacovanie v pracovnom prostredí. Táto sieť profesionálnych vzťahov nielen posilňuje spoluprácu a výmenu metodických postupov a nápadov, ale tiež vytvára prostredie, kde je možné ľahšie dosiahnuť spoločné ciele a úspechy v pracovnom živote.
Deti nosia v sebe obrovský potenciál v rozvoji komunikačných schopností, keďže nepoznajú strach z neznámeho, radi sa učia nové veci, sú plné zvedavosti, odhodlania a šikovnosti. My, pani učiteľky to na prvom stupni vidíme a snažíme sa preto aj takouto formou obohatiť prirodzenú schopnosť dieťaťa učiť sa ľahko cudzie jazyky. Treba len nájsť vhodnú formu, podporné aktivity a hlavne vniesť do výuky osobný zážitok z vlastného úspechu. To je to, z čoho vychádzame a dôvod, prečo sa chceme zúčastniť aj s našimi žiakmi takýchto programov. Som presvedčená, že deti tak získajú viac vedomostí a skúseností, ktoré budú môcť zdieľať s ostatnými a rásť tak osobnostne a neskôr i profesionálne.
V súčasnej dobe si uvedomujeme, že spoločná podpora a kreatívny prístup v rámci projektovej výučby naberajú stále viac na dôležitosti. Výsledky nášho úsilia sa prejavujú v konkrétnych výstupoch zážitkového učenia, ktoré pridávajú hodinám fantastickú atmosféru. Úspech nášho vzdelávania sa ukazuje teda v schopnosti poskytovať cenné príležitosti pre učenie sa zaujímavo, hravo, dodaním pozitívnej energie a so zameraním na spoluprácu a osobný rast detí aj cez hranice.
Mgr. Tünde Tolnai Süveg